KĀ SPĒLĒT

Diskgolfu var spēlēt ar īsto ekipējumu un var spēlēt pa vienkāršo – mājas apstākļos. Šajā nodaļā būs pastāstīts, kā spēlēt pa īstam. Kā spēlēt pa vienkāršo, var palasīt rakstā Kas ir diskgolfs.

Šī sadaļa ir iesācējiem, kuri vēl nav pazīstami ar Noteikumiem.

Ekipējums

Diskgolfa spēles galvenais elements ir tieši šai spēlei paredzētais lidojošais disks. Drīkst lietot arī komandu spēles frisbija disku, taču visi spēlētāji izvēlas diskgolfa diskus. Diskgolfa diski ir vairāk piemēroti šai spēlei.
Diski dalās trīs lielās kategorijās (īstenībā mazliet vairāk, bet paliksim pie 3):
Tālie. Tie paredzēti vistālākajiem metieniem. Lidošanas īpatnības ļau šādu disku raidīt pa liektu trajektoriju.
Vidējie. Lidojums ir taisnāks, kas ļau šādu disku lietot šaurākās vietās.
Tuvie (jeb puteri no angļu putter). Vistaisnākais lidojums, bet distance – mazāka.
Meistari trasē vienmēr ņem vairākus diskus, taču iesācējam var pilnīgi pietikt ar vienu tuvās vai vidējās distances disku, jo diez vai metiens un prasmes ļaus tikt galā ar tālajiem:).
Uz diska jābūt rakstītam spēlētāja vārdam (un, vēlams, kontaktinformācijai, lai atrašanas gadījumā to varētu atdot īpašniekam). Ar neiezīmētiem diskiem spēlēt nedrīkst. Parasti vārdu raksta diska iekšpusē – tur mazāk nobružājas.
Latvijas veikalos pagaidām nopirkt diskus nevar. Ja gadās būt, piemēram, Somijā, tad jebkurā sporta preču veikalā par 15 eiro tie ir nopērkami. Parasti diskus var iegādāties arī Baltic Sea Tour posmos (arī Latvijas posmos). Vēl viena laba iespēja ir pirkt internetā. Ko pirkt? Nu tas katram jādomā pašam. Vislabāk pirms pirkšanas ir izmēģināt diskgolfu un tad jau kaut kāds priekšstats radīsies:) Marķieris. Neliela izmēra disks (apm 10cm), kuru lieto pozīcijas marķēšanai.
Grozi. Tā ir lieta, kas ierobežo diskgolfa izplatīšanos Latvijā, jo šī no stieņiem un ķēdēm gatavotā konstrukcija maksā pāris simtus eiro. Pie kam ar vienu grozu nopietnai spēlei nepietiks – vajag, ideālā variantā, astoņpadsmit. Tāpēc jābrauc uz kādu no tuvākajiem laukumiem!P.S. Lai spēlētu ziemā, kad ir sniegs, diska vidū, iekšpusē ar skoču stingri pielīmē šauro dāvanu saiņojamo lentīti (apm 1m garu). Lentīte netraucē lidojumam, bet ļoti atvieglo diska atrašanu sniegā.

Apģērbs

Vēlams saģērbties ērti. Apaviem un drēbēm jābūt tādiem, lai nebūtu bail lielīst krūmā, atspiesties ar celi pret zemi, iebrist slapjā zālē. Drēbes nedrīkst ierobežot brīvu kustēšanos, tām jābūt tādām, lai pārāk nesakarstu un neatdzistu.

Piederumi

Pēc katra groza izspēles jāpieraksta rezultāts, tāpēc jāpaņem kartīte uz kuras pierakstīt un rakstāmais. Var, protams, izmantot viedtelefona iespējas un rakstīt elektroniski.
Tā kā viens 18 grozu raunds aizņem apmēram divas stundas, iespējams, noderīgi būtu paņemt nelielu dzēriena pudelīti.

Spēles gaita

Diskgolfa spēle parasti notiek 3-5 cilvēku grupās.
Spēles uzdevums ir sasniegt mērķi pa noteikto maršrutu ar pēc iespējas mazāku metienu skaitu. Katrs nākamais metiens tiek izdarīts no vietas, kur apstājies iepriekšējā metienā raidītais disks. Rezultātu iegūst summējot katra mērķa sasniegšanai izmantoto metienu skaitu un soda punktus. Uzvarētājs ir tas, kas pieveic visu trasi ar pēc iespējas zemāku rezultātu.
Galvenais diskgolfa noteikums ir pieklājība – korekta izturēšanās pret vidi, citiem spēlētājiem un skatītājiem.
Katrā strīdus situācijā jāpaļaujas uz grupas vairākuma lēmum.
Pirmais metiens jāizdara no starta laukumiņa, nepārkāpjot pāri atzīmētajai līnijai.
Kad katrs spēlētājs ir metienu izdarījis, otro metienu no jaunās pozīcijas izdara tas, kurš ir vistālāk no groza. Pārējie spēlētāji gaida, nesteigdamies uz priekšu.
Pirms otrā metiena spēlētājs ar īpašu merķējamo disku atzīmē jauno pozīciju.

markieris1


Marķieris tiek nolikts tieši priekšā nokritušajam diskam. Tikai pēc pozīcijas marķēšanas drīkst pacelt savu disku. Marķieris ir jālieto vienmēr!

markieris-kaja1v

Izdarot metienu, vismaz vienam atbalsta punktam (kājai) jābūt pie marķiera (nepieskaroties tam), un metot nedrīkst šķērsot ar marķieri atzīmēto iedomāto līniju.

markieris-kaja2
PierakstīšanaJa mestais disks nokritis autā, tiek piešķirts soda punkts, un nākamais metiens jāizdara 1m no auta līnijas (laukuma pusē).

Pēc mestā diska atlaišanas drīkst šķērsot marķēto vietu. Izņēmums ir groza tuvumā – 10m zonā ap grozu pēc metiena jāsaglabā sava pozīcija nešķērsojot marķieri.
Kad visi spēlētāji iemetuši disku grozā, grupa iet uz nākamo celiņu un pieraksta izspēlētā celiņa rezultātu.
Katrs savus punktus skaita pats.
Nākamo celiņu pirmais sāk tas, kuram iepriekšējā ir vislabākais rezultāts.

Kad visi spēlētāji ir pabeiguši kārtējo celiņu, tie pieraksta rezultātu – izmantoto metienu skaitu (katram spēlētājam savu). Ja spēlētājs ir saņēmis sodu, tad metienu skaitam pirms pierakstīšanas pieskaita vēl vienu (vai divus, ja pārkāpumi ir divi). Rezultātu, kuram pieskaitīts sods, apvelk ar apli. Tas būs būtiski neizšķirta gadījumā – labāks rezultāts skaitās tas, kam mazāk sodu.
Ja trase ir noslogota, tad pierakstīšana būtu veicama pie nākamā starta laukumiņa nevis pie izspēlētā groza tādejādi atbrīvojot pabeigto celiņu.

Mešana

Pirms metiena ir svarīgi izvēlēties vēlamo virzienu un aizmirst visu, kas notiek apkārt. Ja neesi ar lielu pieredzi, izvēlies kādu Tavām spējām atbilstošu punktu līdz kuram aizmest – tā būs mazāk kļūdu un labāks rezultāts.
Metiena izdarīšanai (no brīža, kad esi ieņēmis savu pozīciju) ir dotas 30 sekundes.
Pēc metiena izdarīšanas rūpīgi noskati vietu, kur paliek Tavs disks – pēc brīža Tev tas būs jāatrod!
Katrs metiens, it sevišķi pēdējais, jāiztara uzmanīgi, bez paviršībām!
Pēc neveiksmīga metiena atceries – VISIEM tā gadās! 🙂

Diska atrašana/pazaudēšana

Ir normāli, ja gadās pazaudēt disku. Visnepatīkamāk ir, ja trāpa ūdenī, tad iespēja, ka kāds to netīšām atradīs (un vēl atpazīs), ir visai maza. Parasti ūdens ir atzīmēts kā auts (OB). Tad nākamo metienu dara no auta līnijas (ar soda punktu). Ja trāpa krūmos, zālē, purvā (kas nav atzīmēts kā auts), bet atrast to 3 minūšu laikā neizdodas, tad disks tiek pasludināts par zaudētu, un nākamo metienu izdara no tās pašas vecās pozīcijas (+sods).
Loģiski, ja kāds zaudē, tad kāds mēdz atrast. Tā kā disks nav galīgi lēts, bet diskgolferi ir pieklājīgi un pozitīvi cilvēki, atradējs nepiesavinās svešu mantu, bet priecīgs nodod to laukuma saimniekam, kurš ar prieku sazināsies ar pazaudētāju. Pateicoties šai sistēmai vari pārāk neskumt par pazaudēšanu (ja vien esi uzrakstījis savu vārdu) – gan kāds atradīs!

Spoteri

Spotter – no angļu valodas lienēts termins, kurš pagaidām nav atradis sev latvisko versiju. Vai tiešām būtu jāsauc par lūriķi? 🙂
Ir situācijas, kad nākas mest uz vietu, kuru metējs neredz – aiz kalna, krūma, ēkas. Nereti plānotā diska nolaišanās vieta rada šaubas par ātru diska atrašanau. Tad izmanto spoterus: Kāds no spēlētājiem vai skatītājiem pirms metiena nostājas tādā vietā no kuras ir labi redzama plānotā diska krišanas vieta, un rūpīgi atceras, kur diski krīt. Tas paātrina spēles gaitu un samazina pazaudēšanas risku.

Labs metiens lido tālu. Ļoti tālu. Tā spēlē pasaules labākie:

Atsauce: diskgolfs.info